Milyen zárat válasszak az öltözőszekrényhez?
Nagyon fontos, hogy a szekrényben lévő ruhanemű biztonságban legyen, ezért a szekrényajtót zárni kell. Az elvárásoktól függően több alternatíva közül is választhatunk.
A zárszerkezetek legegyszerűbb formája a lakatpánt. Ennél a megoldásnál alul és felül egy rúd valósítja meg a zárást. A kezelő elfordíthatja a zárszerkezetet, és lakattal rögzítheti a rudakat. A lakatpántos megoldásnál felmerülő probléma, hogy a zárat el lehet fordítani, így a zárnyelv nem zár többé. Sajnos a lakat még „emelőkarként” is szolgál, amivel könnyebben el lehet fordítani pántot.
Van erre megoldás: a biztonsági lakatpánt – milyen frappáns elnevezés – úgy működik, hogy zárt állapotában körbeforog, azaz nincs fogás rajta, nem lehet megfeszíteni. Amikor a lakatot kinyitjuk, akkor zárnyelv elfordíthatóvá válik. |
Biztonsági hengerzár: a normál hengerzáras szerkezet. Általában két kulccsal kínálják. Némely gyártónál plussz költséget jelent. A Basic's Hungáriánál benne van az alapárban.
Zálogérmés zárszerkezet: szintén nyelvvel zár, mint a hengerzár, de a működtetés nem kizárólag kulccsal történik, hanem egy érmét kell bedobni az ajtó belső oldalán található nyílásba, és ezután lesz elfordítható és kivehető a kulcs. Az érme típusát, tehát pl. 100 forintos, be lehet állítani a szerkezeten. Amikor a kulcsot visszadugjuk a zárba, az ajtó kinyitható, az érme pedig kivehető. Vannak zárszerkezetek, amelyeket két érmére állítanak be, így a felhasználó választhat, hogy melyik érmével hozza működésbe a zárat. Ennek célszerűsége természetesen az, hogyha valakinél nincs a kért érme, talán a másik rendelkezésére áll. Az érmés zárak egyik típusa a kombinált szerkezet. Ebben a zárszerkezetben kombinálva van a zálogérme és a gyűjtőkazetta, azaz a felhasználó nemcsak egy érmét dob az ajtó belső oldalán lévő szerkezetbe, amit aztán visszakap, hanem egy másik érmét ( pénzt ) is, ami a pénzgyűjtő kazettába kerül és az öltözőszekrény használati díja, azaz a felhasználó nem kapja vissza
Létezik pénzgyűjtő kazettás zár: a szekrényt használni kívánó vendég pénzt (érmét) dob az ajtó belső oldalán található kazettába, és ennek fejében bezárhatja a szekrényt, elviheti a kulcsot. A szekrényt aztán kinyithatja és kiveheti a ruhaneműt. |
Mechanikus számzár: elfordítható zár, amelynél a blokkolást (lakat helyett) egy számzár beállításával oldjuk meg. A számkód ismételt beállításával aztán elfordíthatóvá válik a zár és nyitható lesz a szekrény. A számkód esetleges elfelejtése esetére mesterkulcs áll az üzembenntartó részére.
Elektronikus számzár: a számkód beállítása nem mechanikusan, hanem billentyűk segítségével történik. A beállított PIN kód megadása után a szekrény nyitható. Mesterkulcs ebben az esetben is rendelkezésre áll.
Kártyás zárszerkezetek: kulcs helyett mágneskártyás megoldással történik a zárszerkezet működtetése.
Beléptető rendszerek: igazán nagy számú öltözőszekrény-együttes kezelésénél más igények is felmerülnek, mint például a vendégek tartózkodási idejének figyelése ( fix időtartamra kiadott belépési jegyek esetében ), különböző díjú szolgáltatások beléptető rendszereinek kezelése. Ebben az esetben számítógépes felügyelettel, programozható, csuklóra pántolható „órát” viselnek a vendégek, mellyel kezelhetik szekrényeiket, beléphetnek a különböző szolgáltatásokat nyújtó zárt területekre.
Exkluzív zárak: a funkcionalitáson túl a design is egyre fontosabb szerepet kap a zárak kivitelezésénél is. Sok helyen nagy hangsúlyt fektetnek a kinézetre is. De manapság már nincs akadály. Az öltözőszekrények gyönyörű zárakkal is kaphatóak. |
|